Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Diskuze ke článku 'Úložné systémy - NAS vs. SAN' - fórum

23.08.2010
Existuje několik možností, kde mít umístěna svoje či zákaznická data, která server potřebuje ke své práci (soubory, e-maily aj.). Na tyto způsoby se podíváme, vysvětlíme jak fungují tzv. storage a co znamenají pojmy DAS, NAS a SAN.

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

NAS a cache

jozko, 30.04.2013 00:45:45

Pokial dobre viem tak od verzie NAS 4, ktora vysla v roku 2003 je NAS stavovy. T.j. client a server sa navzajom informuju o zamkoch.

Takze by nemalo platit vase nasledujuce tvrdenie:
V případě NAS nelze využívat cache souborového systému


Alebo mate inu skusenost? Dakujem

Re: NAS a cache

jozko, 30.04.2013 10:49:38

ospravedlnujem sa za chybu, myslel som NFS.

NFS je od roku 2003 stavovy, to znamena, ze cache si uklada u seba. Skusali ste aj to? Ake s tym mate skusenosti?

Re: NAS a cache

Petr Smetana, WEDOS, 07.05.2013 13:13:06

Dobrý den,
nfs samozřejmě vyzkoušené máme. Nemá však pro nás zatím větší využití, než pro jednoduchý úložný systém, kterým si sdílíme věci mezi servery. Výhledově bychom chtěli připravit nfs pro WEDOS disk. Bližší informace Vám aktuálně bohužel poskytnout nemohu, neboť ještě není stanoven žádný termín.

dotaz

mira, 25.03.2013 15:49:06

dekuji za vyborny clanek. mam mensi dotaz. Mam najit disk ktery ma kapacitu minimalne 600GB a zvladne min. 400 nahodnych prístupu k bloku za 1s (z toho je 300 cteni a 150 zapisu).Existujou nejaky vzorecky jak si to propocitat z otacek disku a cache? nebo kde to muzu zistit?
dekuji

Re: dotaz

Petr Smetana, WEDOS, 29.03.2013 08:27:17

Dobrý den,

vzoreček můžete i s kalkulátorem nalézt zde:

http://www.dusatko.org/cs/content/v%C3%BDpo%C4%8Det-tmtr-hodnot-disk%C5%AF-linear-random-read

Zběžný přehled podle dosažených IOPSů zde:

http://en.wikipedia.org/wiki/IOPS

malá připomínka k DAS

Rijard, 28.11.2010 12:56:40

Nejsem si jist, jestli disky přímo uložené v serveru se dají nazývat Direct Attached Storage. Několik let jsem pracoval u Dellu na Enterprise Server Support v Irsku a pod "DAS" jsme rozuměli storage box přímo připojený k serveru například pomocí SCSI kabelu. Tak mohou být i DAS boxy součástí HA clusteru - DAS box má dva SCSI porty a z každého jde SCSI kabel do jednoho serveru Disková kapacita je tak sdílena oběma servery a v případě výpadku jednoho naběhne záložní. DAS box je ale potřeba na tuto funkci nakonfigurovat (jedna ze tří možností).
Ale je pravda, že to je už hudba minulosti... Dnes v době SANů a EgualLogic je to opravdu překonané řešení.

Jinak ale moc hezký článek. I ostatní výkladové články u vás jsou výborně psané - přesně vyvážené co do detailnosti a přehlednosti.

Re: malá připomínka k DAS

Petr Šťastný, WEDOS, 28.11.2010 13:08:01

Obojí co popisujete je DAS. Podstatné je, že mezi serverem a storage není žádná síťová komunikace. Jen disky nejsou ve stejné krabici jako server, ale jsou vedle a mezi nimi vede SCSI propojení.

To co popisujete možné je. Každý SCSI disk je totiž možné připojit ke 2 řadičům. A každý z těchto dvou řadičů může být klidně v jiném serveru. Pak už si jen servery mezi sebou musí synchronizovat přístup k diskům (opět zámky pro čtení a zápis), aby oba zároveň nepřepisovaly stejná data a nedošlo k nekonzistenci.

Současné NAS či SAN storage také umožňují mít 2 řadiče (controllery), každý je s disky spojen nezávisle. Tak to máme i my. Při poruše jednoho řadiče vše převezme druhý řadič a jede se dál.