Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Diskuze ke článku 'OBRAZEM: Montáž hasicího zařízení (SHZ)' - fórum

21.09.2010  |  foto (26)
V tomto týdnu probíhá montáž SHZ, tedy stabilního hasicího zařízení. Jedná se o plně automatický systém, který v případě požáru během okamžiku zaplní celý prostor speciálním plynem FM200 a vše uhasí.
Instalace SHZ (21.9.2010)
Instalace SHZ (21.9.2010)
Instalace SHZ (21.9.2010)
Instalace SHZ (21.9.2010)

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Odpověď k dotazům z fóra

Josef Pončík - Product manager SHZ - Euroalarm, 06.10.2010 11:29:42

Dobrý den,
pokusím se v krátkosti odpovědět na všechny vznesené dotazy:

Add 1- odvětrání
Bude zajištěno pomocí nuceného oběhu vzduchu- VZT a otevření stavebních otvorů (dveře).

Add 2 - rozmístění láhví
Rozmístění lahví je zvoleno takto kvůli nedostatečnému prostoru v místnosti určené jako strojovna SHZ, resp. ergonomii servisních zásahů apod. Další důvodem je zkrácení délek potrubí = snížení ceny díla. Veškeré výpočty jsou prováděny na speciálním, certifikovaném programu, který ověřuje průměry potrubí, polohu trysek, její velikost a charakteristiku. Vypuštění celé zásoby hasiva musí být dle normy vypuštěno do 10 sekund.

Po dokončení a předání celého díla, bude na těchto stránkách umístěn článek s popisem a důvody zvoleného technického řešení.

Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, prosím neváhejte mne kontaktovat na adrese shz@euroalarm.cz

FM 200

M.H., 06.10.2010 09:31:42

Dobrý den, zajimalo by mne jak máte zajištěné odvětrání plynu FM 200 v případě ,,falešného spuštění,, nebo odvětrání po požáru?

děkuji m.h.

Re: FM 200

Petr Šťastný, WEDOS, 06.10.2010 10:08:18

Vážený pane Hamr,

v prostoru bude instalována vzduchotechnika, která bude primárně sloužit k přímému freecoolingu (přímý přísun chladnějšího vzduchu z vnějšího prostředí a odvod horkého vzduchu ven - pro účinnější chlazení).

Tato vzduchotechnika může být v případě potřeby využita k rychlému nucenému vyvětrání.

Rozmístění nádob

P, 21.09.2010 20:02:01

Zase se něco děje před kamerou, to je dobře.

Podle čeho, respektive podle jakého vzorce se rozmísťují tlakové nádoby s plynem? Nikdy jsem sice v žádném datacentru osobně nebyl, ale na různých stránkách jsem viděl fotky a tam všude - když byl vyfocen hasící systém - byla fotografie několika nádob u stěny jedna vedle druhé. Vy je máte rozmístěné v prostoru, tak by mě zajímalo, zda je to běžné, či je vaše řešení trochu nestandardní, či je to různé?

Díky za odpověď.

Re: Rozmístění nádob

Petr Šťastný, WEDOS, 21.09.2010 20:33:58

Je to skutečně řešené jinak než jak je to obvyklé.

Jsou totiž 2 možnosti:

1) Mít láhve na jednom místě a pak odtud rozvést trubky do celého prostoru ke tryskám.

2) Rozmístit láhve po místnosti dle potřeby přímo na místo, kde má být vypouštěcí tryska nebo co nejblíže k nim.

Společnost Euroalarm, která nám to dodává, zvolila druhé řešení. Výrazně tím ušetříte na trubkách. A také to zmenšuje délku cesty plynu z nádoby ke tryskám. Když by byly trysky moc daleko, musel by se plyn hnát pod větším tlakem, protože normy stanovují čas do kterého musí být celá místnost vyplněna hasivem o určité koncentraci.

Umístění trysek, resp. v našem případě lahví, se nějak složitě vypočítává specializovanými programy. Záleží tam na mnoha faktorech - rozměrech místnosti, plánovaným rozmístěním zařízení, očekávanou "hustotou" kabelů pod podlahou apod. To dělají na to odborně způsobilí lidé, musí to splňovat přísné normy a asi to je velká věda.

Re: Rozmístění nádob

AleTic, 22.09.2010 07:13:30

A taky by šla potom velká místnost napříčkovat a v případě průseru nevyšlehnou bomby obě (nebo kolik jich tam je), ale jenom jedna (počítám že taky nebude nejlevnější), stačí že se musí pak udělat revize celého zařízení.

Re: Rozmístění nádob

WEDOS Internet, a.s., 22.09.2010 07:25:26

Napříčkovat to samozřejmě lze, ale potom zhoršujete chlazení, respektive by jste musel mít pro každou část zcela oddělené a navíc v konfiguraci n+1 a tím by jste to celé prodražil. Stejně tak protipožární příčky jsou poměrně nákladné. Z tohoto pohledu je lepší mít jeden společný prostor.
Podobně problematické je to ohledně elektřiny apod.

Pokud mají bomby s plynem vypustit svůj obsah, tak je to až v případě úplné katastrofy a v takovém okamžiku je vcelku jedno, že vypustíte plyn třeba za milion, protože zachráníte budovu a vybavení za desítky milionů plus servery za stovky milionů korun (při plném obsazení) a data za cenu, kterou ani nelze spočítat.
SHZ bude automaticky fungovat, ale spustí se jen v případě katastrofy. Do té doby je možné zasáhnout s ručním hasícím přístrojem. Když ten nepomůže, tak už jen to SHZ s plynem FM200 a utíkat :-).

U nás jsou bomby také v prostoru kvůli tomu, že naše datacentrum je téměř 35m dlouhé (což je záběr na kameře) a tím pádem trubky jsou skutečně dlouhé a doba "dopravy plynu na místo" také není hned. Navíc mimo záběr jsou ještě prostory pro UPS, baterie, celá elektrorozvodna (což tam nyní není ani vidět, že se tam něco děje) a ještě jeden datový sál. Takže vzdálenosti jsou velké.
Ve velkém sálu jsou 4 bomby (2 jsou vidět na kameře přímo a 2 jsou na protilehlé straně (1 je malinko vidět a druhá je na opačném konci místnosti). Další bomby jsou v dalších prostorách a potom ještě v jedné centrální místnosti. Místnost se musí naplnit určitou koncentrací a proto je těch bomb poměrně hodně.