Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Diskuze ke článku 'Geniální zákony od geniálních zákonodárců v ruce geniálních úředníků' - fórum

13.12.2016
Letos v létě byla taková malá vlna nevole ohledně nově připravované zákona o hazardu, který by nutil poskytovatele připojení blokovat jednotlivé domény, které obsahují nezákonný hazard. Mluvilo se o cenzuře internetu. Bylo nad tím hodně emocí, ale nikdo se nepozastavil nad nesmyslností ustanovení jiných zákonů, které již dávno platí. Dopad těchto zákonů je mnohem horší a cenzura mnohem větší.

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Poskytovatel reklamy

Oskar Sazkhiev, 09.01.2017 11:09:37

Dobrý den, doporučuju než platit pět míču projít weby přes SEO : sport, sázení, prostě projít si domény které něco takového obsahují .... předem upozornit uživatele na založení takové domény, že to bude pod pokutou ... když něco takového založí a že to bude platit on/ona .. potom si zjistěte kdo takové reklamy poskytuje ... nejjednodušší teda je si dát dohromady všechny ty sportovní společnosti, zjistit si u koho mají reklamu nebo si dát dohromady největší poskytovatele reklam a zjistit si jestli poskytují takovou reklamu ... S přátelským pozdravem www.OcoGo.cz

Re: Poskytovatel reklamy

Slovanský Den, 23.01.2017 23:37:42

Kdo by měl podle Vás platit tyto zvýšené náklady na takto prováděný dohled?
Daleko jednodušší je léčba bičem všech hazardních hráčů :-)

Re: Poskytovatel reklamy

Michal, 27.10.2017 21:16:25

Nejjednodušší je zakázat všechno. Třeba celý Internet. nebo o tom i mluvit. Nebo rovnou mluvit. Cesta Seversni Koreje. Komouši to měli vymakaný. Že je to cesta do pekel je nebolelo. Většina se pekla ani nedožila a ti, co jo, se z toho stejně vysmekli...

Re: Poskytovatel reklamy

Kryton, 16.01.2020 16:50:36

Jo souhlasím s vámi, přece jen internet je plný reklam na produkty které vy ani nechcete at už je to třeba hazard nebo nějaké věci se kterýma nemáte nic společnéo a přesto vám na stránkach vyskakují.

Odpovedzte im, ze to nie je vo Vasej moci.

Štefan Sebechlebský, 06.01.2017 13:27:38

Dobry den,
rad by som prispel svojim drobnym postrehom k tejto teme:
Z psychologickeho hladiska zvycajne byva najucinnejsi sposob, ako nesplnit nejaku ziadost alebo nariadenie a zaroven sa vyhnut pripadnym postihom alebo zamedzit snahe uradnika o postih, ze sa "vyhovorime" na nejaky iny, najlepsie pre uradnu moc tazko dosiahnutelny subjekt. V tomto pripade je to Google, ktory urcuje druh reklamy a technicky realizuje jej uverejnenie a ani Vy (hosting) ani samotny prevadzkovatel webu (Vas zakaznik) nedokaze tento obsah ovplyvnit a teda zakazat "problematicky" druh reklamy. Nech sa teda urady obratia na spol. Google, a nie na Vas, kedze nie je vo Vasej moci splnit ich poziadavky, lebo pre Vas to nie je technicky mozne zrealizovat. Ak by potom uradnik prisiel so ziadostou vypnut cely web, tak aj to mozete klasifikovat ako nemozne, kedze ten web bezi na VPS, na ktory nemate admin. pristup. A vypnut cely VPS tiez nie je mozne, lebo na nom bezia aj ine weby..., to by bolo absolutne nezakonne.

Hluposť

aaa, 17.12.2016 19:20:15

Ono je to hlúposť , kto chce daný web prevadzkovať tak si zabezpečí hosting kdekoľvek inde , kde bude nedostihnuteľný a takto len české firmy prichádzajú o peniaze z prevádzky hostingu...

Zákon o některých službách informační společnosti vs. směrnice - výklad

Ondřej Špulák, 17.12.2016 11:27:53

Pane Grille,

význam Vámi citovaných ustanovení ZoNSIS je to trochu jiný, než jak jej chápate vy a Vámi zmiňované orgány. Jsou, trochu nešikovnou, implementací směrnice EU 2000/31/ES o elektronickém obchodu (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:32000L0031&from=CS), která nemá zakládat odpovědnost ISP, ale naopak ji omezovat a tím způsobem by měla být čtena i ustanovení zákona. Viz čl. 14 směrnice: "Členské státy zajistí, aby v případě služby informační společnosti spočívající v ukládání informací poskytovaných příjemcem služby nebyl poskytovatel služby odpovědný za informace ukládané na žádost příjemce, pokud ..." Je to tedy zcela naopak, ta ustanovení nesměřují k Vaší odpovědnosti, ale k jejímu omezení, což úspěšně a dlouhodobě jako obranu využívají filehostingy. Že to neví úředníci není žádným překvapením, ale že Vám to neporadila advokátní kancelář, která Vám poskytuje právní služby, je velmi s podivem, protože právě tímto způsobem by mělo být z Vaší strany argumentováno.

Respekt

Michal, 16.12.2016 07:56:00

Díky...

Objasnění

David, 14.12.2016 15:30:57

Docela by mě zajímalo jak tento zákon je v souladu se zákony o svobodě projevu atd, z mého podhledu je to absolutní hovadina a být provozovatelem hazardní činnosti podám na český stát žalobu za diskriminaci mého podnikání. Za další pokud chtějí tento krok brát jako ochranu aby mládež nepropadla hazardu, bylo by lepší kdyby peníze které byly a budou za potřebu na prosazení a hlídání tohoto zákona radši stát nainvestoval třeba například pro rozvoj aktivit mladaze.
Co tak kdyby stát začal stavět víceúčelová hřiště, nebo pc kavárny které by sloužili k tomu aby lidi prostě neměli čas na hazard?
Ano vím že pc je dnes v každé domácnosti ale taky vím že úroveň it techniky v domácnostech není úplně ideální k tomu aby zvládli novější hry. A další problém je že spousta her potřebuje přímo lan síť, programy na tvorbu virtuální lan nemusí vždy fungovat.
Toto je můj názor na věc a netvrdím že je dobrý.
PS.: přijde jenom mě že náš "demokratický" stát zapomina čím dál častěji co to vlastně demokracie je?

neplatnost zákona

Marek Maťovka, 14.12.2016 14:55:14

Aktuální znění loterijního zákona zvýhodňuje v České republice licencované subjekty proti jejich evropským konkurentům a je tedy v přímém rozporu se základními principy evropského práva, zejména se zásadou volného pohybu služeb podle čl. 49 ES. Loterijní zákon i zákon o regulaci reklamy je tedy v rozporu s evropským právem, které má vůči českému právu aplikační přednost.

v ČR hostuje jenom blázen

Martin Soch, 14.12.2016 14:20:53

Tohle je další důvod, proč v ČR hostuje jenom blázen. Ideální je zahraniční cloud a DNS, které jde přepnout během pár minut. Přemigrovat takovou sestavu někam jinam je pár záležitostí pár kliků.

A české úřady se můžou jít vycpat.

Máte můj obdiv

wajrou, 14.12.2016 13:22:27

Skoro před 15ti lety jsem musel na svém serveru smazat známému obsah, že mu jeho klient nezaplatil za výrobu webu. Info o nezaplacení zakázky umístil jako webmaster přímo na web svého klienta, který mi jako provozovateli serveru začal volat a vyhrožovat. Následoval jeho právník a oháněl se právem, kterému jsem ve svých 18ti letech vůbec nerozuměl. Tak jsem vyměkl. Dnes bych se tomu šmejdovi vysmál. A o to větší máte můj obdiv, že takovému "neprokazatelně nezákonnému" tlaku dokážete čelit vůči úřadům, policii i soudům. Opravdu klobouk dolů před tím co pro udržení svobody českého internetu děláte. Jak pozoruji co se v ČR stalo se síťovou neutralitou, tak si už pomalu nedovedu představit mít jediný server jen v téhle zemi a spoléhat se, že ještě zítra poběží.

Boj za svobodu má mysl

Michal, 14.12.2016 13:19:57

Každý, kdo si váží svobody, Vám musí držet všechny palce. Tohle plíživé okrádání o svobodu, neustálé vydávání nových nesmyslných zákazů, příkazů, nařízení a cenzury musí každému slušnému člověku vadit. Bojujte!

Ach jo...

Formi, 14.12.2016 08:57:12

Tohle se přeci nedá vyřešit jinak, než u toho, kdo personalizovanou reklamu poskytuje. Ten by měl respektovat zákony dané země a nepouštet reklamy na hazard do prohlížeče v zemi, kde je to nelegální. Zasyflenej Google šmíruje lidi 24/7 a má z toho obrovský zisky, ale už nikoho nenapadne po něm chtít nějakou zodpovědnost. Radši tady budete skuhrat, jak je to nefér a jak vás úředníci utlačujou...fakt nechápu, pláčete na špatným hrobečku.

Re: Ach jo...

Josef Grill, WEDOS, 14.12.2016 09:08:26

Dobrý den,
problém není v tom, že bychom naříkali, že nechceme respektovat zákony a zákaz reklam na loterie.

Problém je v tom, že o nezákonnosti rozhodne úředník a nedá možnost odvolání (respektive vykonavatelnosti) a chce to po třetím subjektu (a už vůbec nám neřekne jak to máme technicky blokovat).

A teprve poté se úředník dožaduje kontaktu na majitele webu.
Trochu celé naruby...

Zároveň si porovnejte dopady do budoucna a možnou zneužitelnost do budoucna...

V létě se tady "plakalo" nad novým zákonem o hazardu. Plakal celý internet, dalo se to k Ústavnímu soudu, ale v našem právním řádu jsou horší (a snáze zneužitelné) ustanovení. Tam je skutečná cenzura, tam je dopad do budoucna a tam jsou obrovská rizika zneužitelnosti celého procesu. Rozhodování bez soudce nejde... a odvolávat se v podobném případě na naléhavý právní zájem je směšné.

Re: Ach jo...

Formi, 14.12.2016 10:02:06

No naruby...ono z logiky a povahy věci ta bezodkladnost smysl dává...když už je jednou hazard ocejchován jako společensky škodlivá věc, pak nějaké dohledávání a kontaktovaní majitelů nemůže nikdy efektivně a rychle fungovat. Navíc ze zákona máte 15 dní na řešení situace - ať už na úrovní hostingu, domény nebo kontaktováním a nápravou na straně majitele. Netvrdím, že to nebere čas, peníze a technicky je někdy složitější blokaci zajistit, nicméně potom je třeba řešit problém u zdroje, jak jsem psal v předchozím příspěvku.

Zneužitelnost je věc taky poměrně relativní. Pokud se bavíme o webech používajících AdSense a podobný srandy, pak nahlašování podobných věcí přiměje provozovatele ke změně poskytovatele reklam, odstranění reklam a tím snad alespoň zatlačí na google, aby danou situaci řešil. Problém vidím v zatažení firem jako je Wedos do těchto tahanic a jejich používání jako výkonné moci práva. Ale tady je potřeba plakat jinde, protože jste to pořád vy, kdo má k dispozici ON/OFF button, ať se vám to líbí nebo ne.

Re: Ach jo...

Josef Grill, WEDOS, 14.12.2016 10:12:49

Dobrý den,
podobné rozhodnutí nepřipouští polemiku v tom, zda je to nebo není legální či nelegální reklama. Tečka. Jeden úředník rozhodl, že není a tak vypněte.

Příště to bude co? Příště jiný úředník označí jako nelegální (bez možnosti odkladného účinku odvolání) něco jiného... A časem můžeme zablokovat všechno. Navíc zcela zbytečně. V rámci internetu se vše přesune někam jinam...
Příště třeba zakážou tento web, protože tady jsou moje a Vaše příspěvky. Někomu se nebudou líbit a nějaký úředník rozhodne, že to má být vypnuto.

V našem konkrétním případě (reklam na kurzové sázení) určitě nejde o naléhavý právní zájem, který by podobné kroky umožňoval a odůvodňoval.

Samozřejmě, že chceme situaci řešit a nelegální věci potlačujeme, ale musí to mít určitá pravidla a hranice.
Samozřejmě nám také musí někdo říct jak na to. Jak to máme udělat.

Hosting (nebo úředník) nemá nahrazovat soudce.

Jak jsem psal - v létě se mluvilo o zákonu o hazardu, který není vůbec tak závadný (ve srovnání s tím co již dávno platí). To je také důvod proč jsem na to chtěl upozornit.

Re: Ach jo...

Formi, 14.12.2016 10:52:35

Moc Vám v tomhle nerozumím...ono rozeznat reklamu na hazard (např. banner na kurzové sázení) zvládne myslím i podprůměrně inteligentní úředník snadno, takže sporů a polemik o legálnosti či nelegálnosti podnětu ze strany státní správy by mělo být naprosté minimum. Pokud se tu ale bavíte o zlovůli úředního šimla, který si udání cucá z prstu, pak mi to přijde dost přitažené za vlasy nebo přinejmenším jako dost marginální záležitost.

Chápu Vaše rozhořčení nad tím, že je tu zákon, který se vás osobně dotýká, okrádá vás o čas a peníze, nicméně si nemyslím, že je na místě spojovat zákon o hazardu s cenzurou internetu. V tomhle případě už stavíte své osobní zájmy nad rámec rozumné diskuse.

Re: Ach jo...

Patrik Timura, 14.12.2016 22:29:25

Jasně, rozeznat reklamu na sázky zvládne i podprůměrný úředník. Průměrný možná rozezná, že se jedná o reklamu nelegální, tedy mířenou na hry, které nejsou nahlášené a tedy legální. Ale nedovedu si představit, že by onen průměrný úředník byl schopen rozeznat, jestli se reklama zobrazuje kvůli vloženému skriptu v PHP nebo jiném jazyce z externího zdroje (a tudíž se reklama zobrazuje bez toho, aby na to měl majitel webu nějaký vliv) anebo jestli je jediným účelem dané domény zobrazovat nelegální reklamu.

Co mě ale štve nejvíc je to, že existuje zákon, který ukládá nějakou povinnost na základě rozhodnutí nějakého úředníčka bez možnosti odkladu tohoto rozhodnutí a jeho přezkoumání. A co je úplně nejhorší? Že existuje zákon, který ukládá povinnost, která není technicky proveditelná v rozsahu, který zákon ukládá.

Re: Ach jo...

wajrou, 14.12.2016 16:06:58

A v tom máte právě pravdu - stát by neměl chtít po provozovateli serveru jeho vypnutí, když majitel webu tam má jen skript pro vložení Google reklamy a vše co se zobrazí z Google AdSense cílovému uživateli nemá se serverem již nic společného. Nebudu se přít o tom jestli je nebo není Google zasyflenej, zjevně preferujete jiné služby a místo špiónění Googlem máte všechny google reklamy zablokované a používáte jiný vyhledávač. Ale myslím, že se tu brečí na správném místě. Stát by takhle postupovat neměl a nebo by měl vydat jasné stanovisko, třeba když jsme u toho Googlu, tak zda je AdSense legální či nikoli (pokud na základě personalizované reklamy může zobrazit dotyčnému jím vyhledávánou ilegální reklamu) či s jakým nastavením. Vydat nejasné zákony pro podporu dezinterpretací a korupce na různých úrovních státního aparátu opravdu nestačí. A kdyby tu demokracie měla alespoň trochu západní charakter, tak by si takový chaos lidé nenechali líbit, nedej bože aby to tolerovali a ještě na to přikyvovali.

jojo

Petr S., 14.12.2016 00:21:24

Jojo, taky nesouhlasím s cenzurou, fakt hnus...

Když už nám tyhle krávoviny nařizují, tak:
Mohla pomoct tahle berlička:
V podmínkách pro zákazníky mít: přijde-li "cenzorský rozkaz ze státního sektoru", bude náležité zákazníkovo VPS/služba vypnuta/odstřižena od veřejných IP, webů. Povoleny budou jen ty jeho v administraci, (ať si může odlít data).

------------
A pro "státní cenzory a soudy" udělat oficiální formulář, kde bude dohledatelný konkrétní cenzor (úředník). Jiná cesta nebude akceptována...


-----------
nezávidím vám to...

keep going

David, 13.12.2016 23:06:10

pokud je pravda co píšete, tak to cením. Tady totiž
nejde jen o klienty a nějakou prestiž Vašeho hostingu, tady jde hlavně o ochranu základních práv, hodnot a spravedlnosti. - a to by se dotklo všech (i Vás jako provozovatele) kdybyste to vzdali. Vy jste v pozici kdy to můžete ubránit, a dát tak příklad i menším hráčům např.

Nahlaste je

Karotka, 13.12.2016 20:45:42

V cem je problem, nerozumim tomu. Zakon o regulaci reklamy prece plati uz dlouho. A to i na internetu. Proste jsou jiste obory, ktere jsou regulovane.
Jaka ochrana klientu, to je jako ukryvat doma zlodeje pred zakonem.
Staci nahlasit, kdo je provozovatel webu a hotovo.

Re: Nahlaste je

Josef Grill, WEDOS, 13.12.2016 20:57:56

Dobrý den,

tomu, že jsou nějaké obory regulované rozumíme a respektujeme to. Tady jde o následující:
- nebylo nám umožněno jen to "nahlásit provozovatele webu a hotovo", ale naopak uložen rovnou krok z cenzuře (a to jen na základě rozhodnutí jednoho úředníka),

- nikdo nám neřekne jak to technicky máme udělat, abychom blokovali jen vybranou část a ne celý virtuální server,

- naléhavý zájem, který neumožňuje odkladný účinek,

- pod zakázané věci z hlediska zákona o regulaci reklamy můžete zahrnout mnoho různých případů (zejména pokud jde o posuzování na základě zlovůle jednoho úředníka),

- pro případné zneužití těchto paragrafů stačí skutečně málo a tím je to snadno zneužitelné,


- neustálé opakování toho, že hosting by měl odpovídat za obsah.

A tak by to šlo pokračovat...

Re: Nahlaste je

Karotka, 14.12.2016 12:13:11

Jo, to chapu, kazdopadne, co vam brani ten web proste vypnout. Reklamni systemy v CR si to taky nelajznou, ze by umoznili inzerci neregistrovanym sazkovkam.

Jako chapu, ze ten zakon dava do ruky urednikovi nesmyslnou moc. Ale nerikejte, ze se s nema neda domluvit ...

Re: Nahlaste je

wajrou, 14.12.2016 12:50:41

Zjevně nechápete rozdíl mezi podporou neregistrovaných sázkovek a umístěním google AdSense reklamy na blog, který lidem vydělá alespoň něco na provoz jinak neplaceného obsahu, a jejíž obsah závisí především na samotném uživateli webu a jeho nastavení reklamy a vyhledávání u Googlu.

Re: Nahlaste je

martin, 14.12.2016 16:26:32

Tohle není těžké pochopit, ale v pořádku to není. Majitel webu je zodpovědný za jeho obsah a pokud si tam umístí AdSense, tak je zodpovědný i za to, že jeho web zobrazuje personifikované reklamy. Jestli je chudý nebo bohatý nehraje roli.

Re: Nahlaste je

Patrik Timura, 14.12.2016 22:38:34

Problém je v tom, že VPS není "jenom" jeden web. VPS je celý server, který může hostovat více než jeden web, klidně i stovky jiných. A vypnutím VPS tudíž nesestřelíte "jen" jeden web, ale nejspíš i další. Já mám třeba na svém VPS celkem čtyři domény, a byl bych fakt naštvanej, kdyby mi je sundali všechny kvůli tomu, že konkurence podmáznula nějakýho úředníčka na ministerstvu financí nebo celní správě.

Také postup úředníka je špatný - selský rozum mi říká, že by měl nejdřív kontaktovat majitele webu se slovy "hele hele, to se tady nesmí, máš den na to aby sis to opravil", a teprve potom odstřihávat.

Novela z. o Vojenském zpravodajství

Memento, 13.12.2016 20:37:30

A co říkáte na tento zákon?
https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=931&CT1=0

"Podnikatel zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací se dopustí správního deliktu tím, že....
b) nezřídí nebo nezabezpečí v určených bodech své sítě rozhraní pro připojení koncového telekomunikačního zařízení pro odposlech a záznam zpráv podle § 97 odst. 1"

Re: Novela z. o Vojenském zpravodajství

Josef Grill, WEDOS, 13.12.2016 21:04:35

Dobrý den,

o tomhle víme a sledujeme to. Další krok...

Jedna věc k zamyšlení, která nám byla také nabídnuta a odmítli jsme... Například Ministerstvo vnitra skrytě financuje vybavení na netflow sledování sítí? O tom se moc nemluví, ale dělá se to tak, že se vybavení nakoupí přes firmy, které zařídí financování. Následné splátky se platí z toho, co zaplatí Ministerstvo vnitra za poskytnuté informace (a zřejmě za poskytnutá data).
Nemám to jak podložit, ale nějak takhle to zřejmě funguje.


Možná by se to chtělo zeptat na Ministerstvu vnitra na všechny podobné platby IT firmám a uvidíme seznam, který operátor sdílí data z netflow s některými složkami státu... Ale to je spíše pro novináře a ne pro nás.

Chyba

Michal, 13.12.2016 14:19:34

Pokud nyní neuposlechneme, tak mám úřad může uložit pokutu až do výše 5 000 000 Kč. Máme o čem přemýšlet.

Asi myslíte "Nám".

Re: Chyba

Vl, 13.12.2016 15:45:19

... učinit veškeré roky, které lze po něm požadovat ...

Re: Chyba

Jan Brabec, 13.12.2016 17:03:17

kroky různých úřadů nebo soudů měly oporu v zákoně - měli*

Re: Chyba

Karel, 13.12.2016 17:26:06

Ty kroky mely, tento je konkretne spravne.

Drzim Vam palce, jakekoliv rizeni by melo zahajovat az rozhodnuti soudu po nabyti pravni moci. Mozna jsou zde weby, ktere provozuji hazard, ale mely by byt ukonceny a jejich vlastnici by meli byt od nich odstrizeni az potom, co soud jednoznacne prokaze nekaly umysl.Nemyslim, ze je nutne, aby stat kvuli tomu cenzuroval internet, prijde mi, ze jde spise o okrajovy jev. Pokud se z nej neplati dane, pak ok, ty dane by ovsem na cene sluzby stejne platil jejich uzivatel, takze o co vlastne jde?!

Obecne o zpusobu blokovani i paradoxu s dodavanou reklamou treti stranou nema narizeni smysl. Pokud urednici maji takovou pravomoc, ma zakon pamatovat na jejich plnou odpovednost za jimi zpusobenou skodu v plne vysi skodu a to deklarovanou z denniho dolozeneho obratu, tez bez odkladneho ucinku odvolani. Pak by byla pravidla fer.