Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Diskuze ke článku 'WEDOS slaví 6. narozeniny' - fórum

13.09.2016
Dnes slavíme 6. narozeniny WEDOS. Již 6 let s vámi. Dovolte nám malé shrnutí toho, co jsme u nás dokázali za poslední rok.

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Spolehlivost služeb

Jindřich, 15.09.2016 16:19:37

Ještě si dovolím příspěvek. Zdravím vedení Wedos a zajímá mě, jak je to se spolehlivostí služeb Wedosu. Na webtrhu se často píše o velkých výpadcích a nespolehlivosti a neochotě technické podpory. Poslední stížnost se týká zablokování celého rozsahu IP adres z důvodu spamu. Prý máte neustálé výpadky a přetížené servery zajišťující webhosting. Prosím o vyjádření. Žádná z konkurenčních firem není tak hodně kritizována jako Wedos. Nejsem zájazníkem Wedos, jen přemýšlím o využití vašich služeb, ale pocity mám rizporuplné. Děkuji.

Re: Spolehlivost služeb

Josef Grill, WEDOS, 15.09.2016 17:35:00

Dobrý den,

pokud jde o jednotlivé věci, tak je nutné to brát v souvislostech a celé to tak posuzovat.

Jsme největší hosting v ČR. Hostuje u nás nejvíce webů a domén z celé ČR. Tohle vše je s velkým náskokem. Stejně tak provozujeme obrovské množství virtuálních serverů.

Pokud jde o výpadky, tak jsme se ke každé situaci vyjádřili. Najdete to vše tady na webu. Z každé situace se poučíme a řešíme. Berte to tak, že se o nás víc píše (i díky počtu apod.). Je třeba zajímavé, že jsme měli problém před měsícem s útoky na VPS během jednoho odpoledne, kdy jsme měli problémy na cca 2 hodiny u malé části služeb. Došlo ke zpomalení. Dotklo se to cca 6.000 klientů z celkového počtu několika stovek tisíc. A výsledek? Psalo se o tom na mnoha webech, včetně celostátních periodik... A přitom minulý týden mělo výpadky (mnohem delší) mnoho jiných hostingů a nenapsal o tom nikdo nikde...

V toto směru je to hodně zkreslující. Měli jsme období, kdy na nás byly silné útoky, ale 2 roky vylepšujeme DDoS ochranu a zavedli jsme IDS/IPS ochranu.

Nevím o jakou blokaci IP rozsahu by mělo jít. Tohle však sledujeme a všechny maily omezujeme a často jsme za to kritizováni. Limity navyšujeme jen v odůvodněných případech. Spamu se bráníme.

Pokud jde o zákaznickou podporu, tak je to berte tak, že někdy je problém i na druhé straně - u zákazníka. Ne každý si nechá něco vysvětlit. Někdy jsou klienti arogantní. Každý případ posuzujeme a snažíme se dohledat a řešit. Jenže ne vždy klient chce pochopit, že mu pracovník podpory nemůže pomoci, protože nezná jeho skripty nebo třeba nemá přístup na jeho virtuální server nebo třeba není technik (a nemá tak přístup na servery)... A tak by šlo pokračovat. Jen včera jsme řešili 2 klienty, kde byl problém... Jeden klient chtěl kompenzaci za srpnový výpadek (a tvrdil, že přišel o desítky tisíc korun) a přitom se jeho služby vůbec netýkal a jeho služba má 100% dostupnost za rok 2016. Druhý klient řešil neuhrazenou platbu za doménu. A když tvrdil, že platil, tak se ho podpora ptala jak a kam a kdy zaplatil a na jaký náš účet... A klient psal dost arogantně, že tohle si snad dohledáme sami a že náš účet známe apod. Jenže mu asi nedošlo, že máme účtů několik a v různých měnách a že také je problém v tom, že platby máme téměř vždy na stejnou částku a tak v tom těžko něco dohledáváte, když někdo pošle platbu špatně. Plateb jsou tisíce za den a jsou většinou na 151 korun nebo 363 korun...
Podpora je k dispozici 24 hodin a 7 dní v týdnu. Nemyslím si, že by byla špatná, ale naopak se snažíme, aby byla profesionální. Neustále kolegy školíme a kontrolujeme.
Ano, nejsme malá firma. U nás nedělá každý vše a tak když napíšete, tak tam není člověk, který umí vše a má přístup ke všemu (jako ve firmě se 2 zaměstnanci), ale jsou lidé obecně na podpoře a potom jsou lidé, kteří se specializují na jednotlivé části provozu a ty nejsou na chatu.

Nejlepší máte si to vyzkoušet a posoudit sám.

Re: Spolehlivost služeb

Vít Rýznar, 15.09.2016 20:33:36

Doménu i web máme u WEDOS již druhým rokem . Nevím ani o jediním výpadku služeb. Nikdy si nikdo nestěžoval. Mohu doporučit ... ;) Fakt spokojenost. Zlomek ceny proti dřívějšku. Beztak to možná měli u WEDOS ... :D

Přenos tepla do bazénu

Jindřich, 15.09.2016 15:23:07

Možná jste se někde o tom už zmiňovali, ale nikde jsem to nenašel. Jak musí být to druhé datové centrum vytíženo, aby dodávalo dostatek tepelné energie do bazénu??

Re: Přenos tepla do bazénu

Josef Grill, WEDOS, 15.09.2016 17:19:47

Dobrý den,

do nového datacentra se vejde (prostorově) cca 540 strojů HP Moonshot, což je cca 24.300 serverů. Zbytkové teplo budeme schopni (smysluplně) dodávat již při nějakých cca 4-5 Moonshotech. Takže obsazenost již při cca 1%.

Dotace

Lukas Dvoracek, 14.09.2016 22:46:21

Muzete mi laskave vysvetlit, jak je to s temi dotacemi? Tvrdite, ze stavite bez dotaci, ale mate prece 21 milionu dotaci z EU na druhe datacentrum. Viz zde.

http://www.lupa.cz/clanky/ceska-datova-centra-v-roce-2015-evropske-dotace-a-velke-plany/

Re: Dotace

Josef Grill, WEDOS, 15.09.2016 07:44:43

Dobrý den,

podávali jsme předběžnou žádost, ale nakonec jsme se rozhodli, že na stavbu nevyužijeme žádné dotace, protože jejich využití by nám velmi komplikovalo stavbu a následný provoz. Navíc by se stavba velmi výrazně opozdila.

Re: Dotace

Jindřich, 15.09.2016 15:17:24

Doporučuju se ozvat na lupa.cz Takhle to vypadá, že neříkáte pravdu, i když jí říkáte. Prostě to celé uvést na pravou míru. Jinak vše nej k narozkám.

Re: Dotace

Josef Grill, WEDOS, 15.09.2016 17:16:59

Ten článek tam vyšel před 9 měsíci a mezitím se situace změnila. V té době jsme měli podanou předběžnou žádost.

Node.js

Marv, 14.09.2016 13:17:09

Zajímalo by mě, zda máte v plánu podporovat Node.js na bežném webhostingu?

Re: Node.js

Josef Grill, WEDOS, 15.09.2016 17:38:08

Dobrý den,

na normálním hostingu ne. Lze o tom uvažovat na nově připravované službě.

Let's encrypt

Pepe, 14.09.2016 10:22:21

WeDDoS bude nabízet certifikáty Let's encrypt zadarmo za 3,2,1...

Re: Let's encrypt

Mr. Right, 14.09.2016 10:53:50

Wedos certifikáty LE zadarmo nabízí, buď jsi hňup, nebo si pleteš pojmy :-)

Re: Let's encrypt

Pepe, 14.09.2016 11:39:10

Takový chytráky vždy miluju :-)
Já zapomněl, že existuje někdo, kdo si neověří fakta :-)
Příplatek za použití SNI 140 Kč ročně.
U ostatních hostingů zadarmo. Tak oč kráčí?

Re: Let's encrypt

Josef Grill, WEDOS, 14.09.2016 12:06:21

Dobrý den,

tento příplatek jsme již vysvětlovali a tak to zopakujeme. Let's encrypt je u nás zdarma. Příplatek za SNI je něco jiného a máme to, protože s HTTPS provozem jsou vyšší nároky na CPU a filtraci a ochranu před útoky. Dává to svoji logiku a svoje opodstatnění.

Některé hostingy to možná mají zadarmo, ale asi mají jinou cenu a jinou cenovou politiku obecně a asi neřeší DDoS ochranu a IDS/IPS ochranu...

Re: Let's encrypt

Pepe, 14.09.2016 13:19:22

"Připlátek za SNI je něco jiného", když je Let's encrypt zadarmo, ale využít ho nemůžu, protože je podmíněno mít SNI. Tak to s tím souvisí. :-)

Tak zase od Vašich cen se moc nevzdalují, ale nedá mi to si nerýpnout.
Neustále vychvalovat DDoS,IDS/IPS ochranu je sice fajn, ale minulý měsíc 4x výpadek emailů a někomu nešli VPS.
Taky bych se tím chlubil, ale když to pak nefunguje, tak budu doufat, že se to s 2. datacentrem zlepší.

Re: Let's encrypt

Josef Grill, WEDOS, 14.09.2016 13:35:18

Někdo třeba využívá vlastní IP adresu a tak potom SNI nepotřebuje a má certifikát zdarma.

Maily jsme od migrace (v zimě) neřešili a na přelomu měsíce došlo k několika drobným komplikacím (díky novým typům útoků). Vyřešili jsme to a je klid. Dokonce je to i v článku. Jinak webhostingy neměly výpadek dlouhé a dlouhé měsíce.

VPS - tam jsme měli 12. srpna nový druh útoku a situaci jsme také řešili a celou věc popsali v článku. Je zvláštní, že když minulý týden nešlo několik různých hostingů (mnohem déle než my v součtu za roky existence), tak o tom nikdo nikde nepíše. :-) To jen také rýpnutí a na vysvětlenou. O nás se hodně píše, protože máme hodně služeb. Aktivních hostingů máme mnohonásobně více, než další firmy za námi... Stejné to je i s VPS.

Nepovažujeme za neúspěch, ale naopak. Jdeme dopředu a vše tohle vyvíjíme. Investujeme do toho obrovské peníze, hodně úsilí a strašně moc času. Ze všeho se poučíme a posouváme se dopředu.
Ke všemu se stavíme čelem a rozvoj a vylepšování je náš způsob řešení jakékoliv komplikace.

Nové datacentrum bude mít mnoho výhod. Věřím, že Vás o tom přesvědčíme.

Re: Let's encrypt

Jindřich, 15.09.2016 15:19:19

Ten příplatek není tak vysoký. Netřeba dělat z komára velblouda.