Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

FUJITSU, SGI vs. ostatní

Slíbili jsme, že nebudeme nic skrývat, a tak dneska napíšeme první část povídání o výběru hardwaru (HW) pro naše datacentrum WEDOS. Nebudeme nyní popisovat technické detaily výběru a technický pohled na problematiku. Začneme zlehka popisem celého výběrového řízení z pohledu lidského, možná trochu manažerského až ekonomického.

Datum: 12.09.2010


Jak již bylo uvedeno v minulém díle, tak jsme oslovili (nebo se respektive přihlásilo) celkem 7 značek. Koukneme se na to jak si kdo stál...

Proč tak dramatizujeme výběr HW a řešíme to 6 měsíců?

Proč je výběr HW tak důležitý? Vzhledem k plánované kapacitě datacentra až 6.000 1U pozic serverů, tj. teoreticky 6.000 (slovy šest tisíc) serverů (nebo i víc) je HW velice důležitý, řekněme přímo kriticky důležitý pro existenci a úspěch celého projektu. Technické vlastnosti jsou jedna věc, ale pro úspěch nepotřebujete jen nejlepší HW, ale také vše co s tím souvisí. My jsme si vybrali nejen nejlepší (minimálně z manažerského a laického hlediska) HW a k tomu vše co s tím souvisí je také u vybraných nejlepší.

Kvíz na úvod

Z pohledu manažerského je třeba důležitý pohled na spotřebu elektřiny. Dáme vám hádanku. Kolik korun ušetříte měsíčně na elektřině pokud koupíte server se spotřebou o 10 W nižší než od konkurence?

Ano, měsíčně to je 28,8 Kč. Zdá se to tak málo, že nemá cenu se tím zabývat. Ale není to málo. Vynásobte si to počtem 6 000 kusů serverů a už máte zcela jiné číslo - 172 800 Kč! K tomu připočtěte ještě až jednou totéž jako spotřebu elektřiny pro to, abyste uchladili teplo vzniklé navíc. A jsme na částce přesahující měsíčně 300 000 Kč. Vynásobte si to dvanácti a máte to za rok, ještě to propočtěte na předpokládanou životnost serveru 3-5 let... Co si za ušetřených 10 wattů koupíte? Určitě existuje mnoho zajímavých věcí, které si koupíte za více než 18 milionů korun, které byste jinak poslali našim nenasytným (a neuvěřitelně pomalým) elektrárenským společnostem.

Komunikace

Některé značky jsou komunikativnější více, jiné méně. Jednoznačným vítězem jsou zastoupení značek FUJITSU, SGI a v závěsu je Abacus. Někteří z ostatních trochu zaostávali. Nejvíce zaostal na počátku DELL, který se (po urgenci na nejvyšším vedení) snažil vše dohnat, ale už bylo docela pozdě. Stejně tak byly problémy s komunikací se společností SUN, to lze asi přisoudit rozsáhlým interním změnám z důvodu převodu pod společnost Oracle.

Cena

Cena jistě byla důležitá. Při průměrné ceně serverů cca 50 000 Kč za kus je rozdíl 5% v ceně znát. Stačí násobit opět možný počet serverů krát průměrná cena krát 5% a rozdíl je na světě. Ano, 5% z ceny dělá nakonec 15 milionů korun. Proto má smysl počítat a řešit cenu. Není to sice nejdůležitější kritérium při výběru, ale bylo určitě důležité.

Tahání za nos - skoč na špek

Neradi chodíme okolo horké kaše, a tak jsme chtěli na počátku férové jednání a chtěli jsme rovnou nejlepší cenu a podmínky. Ano, neslíbili jsme za to nic, ani jsme nemohli. Ale popsali jsme projekt, popsali jsme plány. Všem stejně. A někdo prostě poslal ceníkovou cenu, někdo rovnou cenu, která odpovídala rozsahu a povaze našeho projektu. Nutno opět vyzdvihnout férové jednání značek FUJITSU a SGI, které od samého počátku s námi jednaly zcela na rovinu a rovnocenně. Pro některé jiné firmy jsme byli dlouho jedni z mnoha (a asi jsme byli nezajímavá nestátní zakázka). A některé firmy si ke konci začaly klást podmínky, o kterých nebyla na začátku řeč.

Lidské jednání

S některými lidmi si rozumíte více, s některými méně. Vítěze znáte :-)

Zájem o náš projekt

Kdo měl zájem? FUJITSU, SGI a Supermicro (zastoupené firmou Abacus). Nejvíce vstřícní a nejvíce ochotní. FUJITSU a SGI nás opakovaně navštívili, viděli i staveniště a dokonce sledovali naši reality show (nejvíce asi FUJITSU - tam snad věděli o každém záběru na kameře).

Snaha nám vyhovět a vyjít vstříc

Asi bychom se opakovali kdo nám vycházel ve všech požadavcích vstříc. Vymýšleli jsme si strašně. Sestavy, požadavky na ceny, požadavky na licence, požadavky na servis, požadavky na dodání, požadavky na testovací HW, požadavky na dodací podmínky a tak lze pokračovat dlouho.

Záruky

Zde má náš vítěz FUJITSU zcela jasnou a nepřekonatelnou výhodu. Klasická záruka (obdobná u všech ostatních) je zde doplněna speciální doživotní (5 let po skončení výroby modelu) zárukou na všechny netočivé součástky. Takže, milý budoucí zákazníci, bude o vás dobře postaráno - když vám na serveru třeba umře za 5 let RAM, procesor nebo třeba základní deska, tak se o Vás FUJITSU postará. No nekupte to!

Servis

Na něco servis chceme (třeba disková pole), na něco ne. Někde to šlo, jinde ne. Někde jsme se dohodli na tom, že si budeme dělat zásahy a úpravy (třeba měnit konfigurace) sami, jinde to nešlo.

Dodací lhůty

Ožehavý problém. Někdo má něco málo skladem, někdo nemá skoro nic. Určitě se nám snažili vyjít vstříc ve FUJITSU, kde mají sklady v sousedním Německu, a tak dodání je poměrně pružné. Stejně tak se nám snažili vyjít vstříc u Supermicra. Tam jsme o nich dlouho dlouho uvažovali. Abacus je pár kilometrů od nás, a tak jsme mohli mít takový příruční sklad skoro za rohem. Nejzajímavější nabídku mělo SGI. Nové stroje sice dodávají tak za měsíc, ale náhradní díly chtěli skladovat přímo u nás, což by samozřejmě bylo velkou výhodou. To stojí za úvahu.

Doplňkové služby

Zde jsme řešili jak poradenství, tak třeba možné financování v budoucnu atd. Podpora - myšleno technická i obchodní - jednoznačně nejlepší u FUJITSU a SGI. Pomohli nám při všem. Financování - žádné překvapení se nekonalo, snad kromě příjemného překvapení u finální nabídky FUJITSU, která je založena nejen na garancích cen na určité období, ale také zajímavé platební podmínky.

Co dalšího nás zajímalo

Třeba komplexnost nabídky. U FUJITSU můžeme nakoupit nejen profesionální řešení, včetně cloud racků, ale také třeba servery v běžném provedení, blade servery, storage, stejně tak třeba i switche a rackové skříně (které mimochodem koupíme také u FUJITSU). Nutno uznat, že například zcela z laického hlediska provedení managementu serverů FUJITSU vyhrálo na celé čáře. Nejvíce informací, nejvíce možností, nejkvalitnější a nejhezčí provedení ze všech zúčastněných.

 

Tohle jsou přesně věci, které rozhodují... Gratulujeme vítězům a děkujeme všem zúčastněným.

Příště nějaké techničtější informace - co jsme konkrétně vybírali, mezi jakými technologiemi jsme se rozhodovali atd.