Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Jak získat vlastní IP adresy a autonomní systém?

Každý poskytovatel internetový služeb, který to myslí opravdu vážně a nechce být závislý na jakémkoliv jiném ISP, si musí zařídit svou vlastní autonomní síť propojenou do Internetu a využívat k tomu vlastní IP adresy. Prozradíme co vše je potřeba pro to udělat.

Datum: 28.07.2010


Autonomní systém je jedna nebo více IP sítí, které jsou pod společnou technickou správou, vůči zbytku Internetu vystupují zcela nezávisle na jiných sítích a používají společnou routovací politiku. Každý autonomní systém pak používá jednu nebo více balíků IP adres a propaguje je do zbytku Internetu.

Hostingové a jiné služby lze samozřejmě dělat i bez toho, aniž byste používali vlastní autonomní systém a vlastní IP adresy, v takovém případě však budete vždy na někom závislí - musíte si najít nějakého ISP, který vám poskytne část svých IP adres a zapojí vás do svého autonomního systému. Tam si ale nemůžete dělat co chcete, jste vázání na tohoto ISP, na jeho technologie, na jeho lokalitu apod. A když se vám tento ISP přestane líbit a budete chtít přejít k jinému, budete muset změnit všechny IP adresy na všech svých zařízeních.

A protože to myslíme vážně a chceme být nezávislí, i my potřebujeme vlastní autonomní systém (nechat si přidělit číslo autonomního systému - ASN) a získat vlastní IP adresy, které budou navždy naše.

O přidělování ASN a IP adres se pro evropský kontinent stará organizace RIPE (www.ripe.net). Nejprve je potřeba stát se členem této organizace. Musí se vyplnit registrační formulář, podepsat potřebné smlouvy a zaplatit poplatky. Právě poplatky jsou nemalé, se snižujícím se prostorem volných IPv4 adres stoupají (viz. RIPE NCC Billing Information). Poté je potřeba platit roční poplatky a poplatky za přidělé zdroje (IP adresy a ASN).

Jakmile se stanete členy RIPE, můžete začít podávat žádosti o IP adresy. Před mnoha lety se IP adresy přidělovaly snadno v libovolném množství bez zbytečných otázek, protože jich bylo hodně a nikdo si neuměl představit, že by mohly někdy dojít. Dnes je vše jinak. Přidělují se jen malé balíky IP adres, musí se podrobně vysvětlit k čemu a jak je budete používat, kolik jich využijete nyní, za 6 měsíců a kolik za 9 měsíců. Podobné je to s žádostí o ASN - je k ní potřeba podrobně vysvětlit co s ním budete dělat, jak bude vaše síť velká, možno přiložit schéma plánované sítě. Též je nutné uvést kontakty na peeringové partnery, tedy sítě, se kterými se plánujete propojit.

Jestliže o žádáte o přidělení IP adres poprvé, jste pod velkým drobnohledem. Pro každou podsíť musíte přesně uvést kolik IP využijete okamžitě a kolik za několik měsíců, jaká zařízení a k čemu budete používat, kolik bude mít které zařízení IP adres atd. To je pochopitelné, RIPE se snaží zabránit plýtvání IP adres. A tak z vás stále dokola páčí co nejvíce podrobností o vaší síti, serverech, nabízených službách, zákaznících atd.

Po přidělení bloku IP adres je dalším krokem žádost o delegování reverzních zón (tj. abyste mohli na vašich DNS serverech mít reverzní záznamy k vašim IP adresám).