Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Mini-blade servery odloženy

Na základě výsledků našeho testování mini-blade serverů VIA, které nám zapůjčila společnost SGI, jsme se rozhodli tento produkt prozatím nenabízet a odložili jsme jej na příští rok.

Datum: 28.07.2011


V květnu nám společnost SGI zapůjčila na testování jejich novinku - mini-blade servery VIA CB-8X90.

Již dlouho hledáme nějaký produkt, který by zacelil díru mezi virtuálními servery (cena od 100 Kč měsíčně) a dedikovanými servery (cena od 1000 Kč měsíčně). Naděje vkládáme právě do tohoto produktu.

Jedna sada těchto serverů nám byla jakožto prvnímu zákazníkovi na světe zapůjčena na testování. Více než měsíc jsme se s těmito servery seznamovali, podrobovali experimentům, zkusili jsme si nainstalovat různé operační systémy, zjišťovali kompatibilitu ovladačů, měřili výkon komponent atd.

Nejprve je třeba říci, že servery splnily naše očekávání - fungují a nabízí věci tak, jak jsme si je představovali. Jedná se o "odlehčené" servery, které však nabízí nezbytné věci jako je vzdálený management (přístup monitoru, klávesnice a myši) a vzdálené připojování médií a vzdálená instalace operačního systému. Je to tedy to co jsme hledali.

Výsledky našich experimentů

Zpočátku jsme měli problémy se stabilitou managementu a KVM. Občas přestal management reagovat a museli jsme provést úplný restart celého zařízení, někdy nesprávně reagovalo KVM aj. Ale to se nakonec vyřešilo novým firmware, takže tyto problémy zmizely.

Další věcí, která by chtěla u této technologie doladit, je dílenské zpracování. Ve 2U je těch 18 serverů poměrně namačkáno, a tak je každý zlomek milimetru poznat a některé nedokonale zpracované části občas drhly, a tak se někdy muselo pro vytažení či zasunutí serveru použít trocha násilí. Nicméně toto byl prototyp, a tak předpokládáme, že sériově vyráběná zařízení to budou mít zpracované lépe.

Nicméně hlavní důvod, proč jsme se nakonec rozhodli toto řešení odložit, je v ovladačích k tomuto hardware. Servery používají poměrně nový hardware, takže většina námi zkoušených operačních systémů a distribucí Linuxu je nezná a ovladače se musí občas složitě doinstalovat. Je to řešitelné a nakonec vše funguje jak má, ale je to komplikované. A bylo by to velmi komplikované zejména pro naše zákazníky, kteří by si chtěli nainstalovat svůj OS - oni i my bychom trávili mnoho času řešením jak tam ty ovladače dostat (což je problém, když OS např. nezná ani síťovou kartu).

Rozhodnutí o odložení

Takže padlo rozhodnutí, že tyto mini-blade servery odložíme minimálně do roku 2012 z následujících důvodů:

  1. Chceme počkat, až tato nová technologie "vyzraje" a až bude více distribucí Linuxu tento hardware znát. Jinak s tím bude mnoho ruční práce a starostí a nedokázali bychom to nabídnout za zajímavou cenu.
  2. Mohli bychom sice začít zákazníkům nabízet zapůjčené zařízení, jenže k němu nemáme náhradní součásti. Kdyby se něco rozbilo, nedokážeme to spravit. A sériově se tato technologie zatím nevyrábí.
  3. Připravujeme jinou novou službu pro zákazníky, o které si myslíme, že po ní bude větší poptávka a že s jejím nasazením a provozem bude méně komplikací, a tak jí dáme přednost (více brzy prozradíme).

Omlouváme se tedy těm, které jsme na tuto technologii případně nalákali. Ale netroufneme si ji spustit a veřejně nabídnout, pokud si nebudeme jisti, že jsme schopni plně zajistit její bezproblémový provoz za zajímavou cenu.

Foto (1)

blade servery VIA CB-8X90

blade servery VIA CB-8X90