Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Světový den IPv6

Na dnešek připadá tzv. Světový den IPv6, kdy množství poskytovatelů internetových služeb v maximální míře pro otestování zpřístupní své služby přes IPv6. Naše služby jsou přes IPv6 již dostupné trvale. Jak se dnešní den projeví na grafech datových přenosů?

Datum: 08.06.2011


Někteří poskytovatelé obsahu na Internetu jsou sice na IPv6 plně připraveni a podporují jej, ale standardně jej nenabízí. Typickým příkladem je Google. Doména www.google.com vám spojení přes IPv6 nenabízí, musíte použít speciální adresu ipv6.google.com. Je to tím, že mnoho uživatelů Internetu sice má IPv6 konektivitu, ale ta nefunguje jak by měla a mohou mít problémy s dostupností takových stránek.

Od toho je tu dnešní Světový den IPv6, kdy na celý den množství poskytovatelů obsahu i připojení k Internetu zkušebně IPv6 zpřístupní na standardních adresách, aby se zjistilo, co se stane a jaké nastanou problémy. Tedy dnes www.google.com je přes IPv6 dostupné.

WEDOS a IPv6

Všechny naše stránky i webhostingové a serverhostingové služby jsou přes IPv6 dostupné již nějakou dobu a trvale, takže my dnes nic zvláštního ohledně IPv6 dělat nebudeme.

Jediné, co nás bude zajímat, je jak se dnešní den projeví na datových přenosech a jak se změní poměr IPv4 a IPv6 trafficu. To je vidět na následujícím grafu.

celkový traffic IPv6
(klikněte na graf pro další detaily)

Modrá barva značí datové přenosy směrem od nás do Internetu - tedy zejména jak lidé přistupují na stránky a servery umístěné u nás. Zelená barva značí směr z Internetu k nám, což jsou zejména data, která si servery u nás umístěné stahují z Internetu.

Situace se vyvíjí podle očekávání - modrý graf se téměř nemění. Je to dáno tím, že největší brzdou IPv6 jsou poskytovatelé připojení pro domácnosti, kteří IPv6 prostě neumí a asi dlouho umět nebudou (je řeč o ADSL přípojkách, kabelových modemech atd.).

Naopak poskytovatelé obsahu (tj. WWW servery) se s IPv6 kamarádí o poznání více. A tak je vidět, že servery u nás umístěné, které něco z Internetu stahují, mají dnes u mnoha zdrojů k dispozici IPv6, a tak tento nový protokol upřednostní. Takže krátce po půlnoci míří zelený graf nahoru.