Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Testování 10 Gbps switchů Dell

V rámci příprav na 10 Gbps konektivitu jsme rozšířili naši výbavu aktivních síťových prvků o switche DELL PowerConnect 5524 a PowerConnect 8024F. Přinášíme krátké informace a fotogalerii.

Datum: 25.05.2011


V současné době probíhají přípravy na 10 Gbps síť, a tak jsme mimo jiné dlouze vybírali vhodné switche a jejich dodavatele. Vybírali jsme zejména mezi značkami HP, Brocade a Dell. Po intenzivních vyjednávání padla volba na switche Dell.

Páteřní síť bude tvořena dvojitou hvězdou, ve středu každé hvězdy budou 10 Gbps optické switche - pro tento účel jsme vybrali Dell PowerConnect 8024F. Pro připojení serverů byl zvolen model PowerConnect 5524, který má 2 optické 10 Gbps uplinky. K tomu všemu patří 10 Gbps SFP+ moduly pro multi-mode optická vlákna.

K tomu testujeme 10 Gbps síťové karty v serverech Fujitsu - zde používáme nejoblíbenější model Intel X520-DA2, nabízející 2 šachty pro 10 Gbps SFP+ moduly. Připojuje se ke sběrnici PCIe x8.

Naším dodavatelem optické kabeláže je společnost RLC Praha a.s. (www.rlc.cz), switche Dell nám dodává business communication s.r.o. (www.bcom.cz).

V přiložené fotogalerii naleznete záběry z našeho testování a screenshoty webového rozhraní.

PowerConnect 5524

Jedná se o zařízení s rozměry 440 x 255 x 43.2 mm (1U pozice), obsahující 24 10/100/1000BASE-T portů a 2 porty SFP+ (10Gb/1Gb). Dále disponuje dvěma HDMI rozhraními pro propojení více zařízení dohromady, USB port (například pro aktualizaci firmware nebo přenos konfigurace mezi zařízeními) a port pro připojení konzole.

Switch nabízí celkem široké spektrum různých funkčností, pro naše účely ne až tak podstatných. Z těch pro nás důležitých například:

  • 24x 10/100/1000BASE-T
  • 2x SFP+ (10Gb/1Gb) uplinky
  • celková propustnost: 128.0 Gbps
  • forwarding rate: 65.47 Mpps
  • paměť pro 16,000 MAC Addres
  • EEE (Energy Efficient Ethernet)

PowerConnect 8024F

PowerConnect 8024F je 10 Gb switch pro vysokorychlostní propojení optické sítě. Je napájen dvěma hot-swapovými zdroji a má 3 hotswapové ventilátory. Kromě management portu pro konzoli nabízí také samostatný ethernetový port pro připojení do vnitřní sítě (out-of-band management).

  • 24x SFP+ (10Gb/1Gb)
  • 4x Combo Port - 10GBASE-T (10Gb/1Gb/100Mb) nebo SFP+
  • samostatný (Out-of-Band) port pro management
  • EEE
  • propustnost až 480 Gbps
  • Forwarding Rate: 357.14 Mpps
  • až 32,000 MAC adres
  • 16 Mb Packet Buffer

Instalace a ovládání

Při prvním zapnutí je potřeba mít zařízení připojeno ke konzoli přes sériový port pro jeho počáteční konfiguraci. Po nabootování se spustí jednoduchý průvodce nastavením, pomocí kterého se vloží IP adresa a přihlašovací údaje pro management, případně také SNMP. Poté je již možné veškeré nastavení provádět po síti - buď přes webové rozhraní, nebo telnet.

Switch se tedy následně ovládá zejména přes webové rozhraní, případně přes příkazovou řádku přístupnou přes telnet či sériový port.

Foto (14)

testování switchů Dell a 10 Gbps ethernetu

testování switchů Dell a 10 Gbps ethernetu

switch Dell PowerConnect 8024F se SFP+ modulem a SC konektorem

switch Dell PowerConnect 8024F se SFP+ modulem a SC konektorem

síťové karty Intel s 10 Gbps SFP+ moduly

síťové karty Intel s 10 Gbps SFP+ moduly

síťové karty Intel s 10 Gbps SFP+ moduly

síťové karty Intel s 10 Gbps SFP+ moduly

switch Dell PowerConnect 5524 s 10 Gbps uplinkem

switch Dell PowerConnect 5524 s 10 Gbps uplinkem

switche Dell PowerConnect

switche Dell PowerConnect

switche Dell PowerConnect

switche Dell PowerConnect

switch Dell PowerConnect 8024F, pohled zezadu

switch Dell PowerConnect 8024F, pohled zezadu

napájecí zdroj pro Dell PowerConnect 8024F

napájecí zdroj pro Dell PowerConnect 8024F

ventilátor pro Dell PowerConnect 8024F

ventilátor pro Dell PowerConnect 8024F

management Dell PowerConnect 8024F

management Dell PowerConnect 8024F

management Dell PowerConnect 8024F

management Dell PowerConnect 8024F

management Dell PowerConnect 8024F

management Dell PowerConnect 8024F

management Dell PowerConnect 8024F

management Dell PowerConnect 8024F

Diskuze k článku (1)

Jine znackyPetr26.05.11 10:58