Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Stav nasazování IPv6

Nasazení IPv6 u nás postupuje, i když o něco pomaleji než jsme si mysleli. Během příštího týdne bude IPv6 plně a oficiálně k dispozici pro webhosting a serverhosting, postupně zprovozňujeme i naše weby přes IPv6.

Datum: 25.03.2011


Všechny věci ohledně IPv6 máme již několik měsíců hotové a v provozu, ale zatím jsme to oficiálně nenabízeli ani neuváděli. Avšak již nyní lze IPv6 plně používat na webhostingu a serverhostingu (na virtuálních i dedikovaných serverech), jen zatím nebylo v zákaznické administraci "klikátko" pro zapnutí podpory nebo pro zjištění potřebné konfigurace.

Síť a routery

Síť i routery IPv6 plně podporují již od poloviny prosince 2010, máme IPv6 konektivitu přes sítě Master Internet a Kaora. Přiděleny nám byly IP adresy 2a02:2b88::/32. Po celou dobu to funguje naprosto bez problémů (funguje to až podezřele hladce). Jen je samozřejmě potřeba mít routery podporující novější verzi BGP a OSPF protokolů, s čímž mohou mít některé firmy se staršími routery problém.

DNS

Přes IPv6 jsou dostupné 2 z našich 4 DNS serverů:

  • ns.wedos.cz (2a02:2b88:1:1::2)
  • ns.wedos.com (2a02:2b88:2:1::2)

Ostatní 2 nikoliv, protože u nich není IPv6 konektivita k dispozici. S tím nic nenaděláme, jedině že bychom další DNS umístili jinam.

Naše stránky

Nyní se soustředíme na zpřístupnění všech našich stránek a administrací přes IPv6. Momentálně je přes IPv6 dostupná znalostní báze a zákaznický phpMyAdmin. Během 2 týdnů by to mělo platit i pro tyto stránky datacentra, stránky nabídky hostingových služeb a zákaznickou administraci.

Musíme však provést několik úprav a zejména všechny tyto systémy a weby přestěhovat na jiné servery, což si vyžádá jejich úplnou odstávku. Ta bude naplánována na nějakou víkendovou noc a bude trvat cca 1 hodinu. Tato odstávka se nebude nijak týkat hostovaných služeb - všechny webhostingy i virtuální a dedikované servery pojedou bez odstávky. Pouze naše stránky *.wedos.com nebudou k dispozici.

Webhosting

Webové servery jsou již také plně k dispozici přes IPv6, jen zatím nevkládáme AAAA záznamy k doménám do DNS. V objednávkových formulářích a zákaznické administraci tuto možnost brzy zpřístupníme, ale ve výchozím stavu bude tato volba vypnuta. Ne každá WWW aplikace je s IPv6 kompatibilní, zákazník si to bude muset aktivovat.

Problémem jsou e-mailové servery. Podpora IPv6 u e-mailového softwaru IceWarp na Linuxu nefunguje a čekáme, až výrobce tohoto softwaru provede potřebné opravy.

Virtuální a dedikované servery

Pro serverhosting je IPv6 k dispozici také již od prosince, jen to není nikde moc oficiálně vidět a je potřeba nám napsat pro sdělení potřebné konfigurace. I toto příští týden dotáhneme do konce, příslušná konfigurace IPv6 bude viditelná v zákaznické administraci. Navíc bude možné nastavovat si reverzní záznamy pro IPv4 i IPv6.

Praxe

Nasazení IPv6 u hostingových společností problém není. Vše je jednoduché a přímočaré, jen je potřeba to postupně udělat, překonat drobné počáteční bloudění, vše nakonfigurovat a je to.

Výrazně horší to je a bude s poskytovateli připojení k Internetu. Tam se skoro nic neděje ani nevyvíjí. Poznat se to dá tak, že ačkoliv některé naše věci jsou přes IPv6 dostupné již dlouho, nikdo je přes IPv6 nepoužívá.

Například před 2 dny jsme zpřístupnili znalostní bázi a phpMyAdmin. Za celou tu dobu jsme na tyto weby zaznamenali celkem 3 přístupy přes IPv6 - všechny byly naše testovací :-) Ale toho úsilí a času, co nás to stálo... Lidé doma IPv6 konektivitu prostě nemají a asi dlouho mít nebudou. Ale my připraveni budeme, na nás se s IPv6 čekat určitě nebude.

Grafy přenosů

Růst IPv6 datových přenosů můžete on-line sledovat na našich grafech. Jenže tam nic neroste, kromě toho, že se nějaký náš zákazník naučil přes IPv6 v noci cosi někam zálohovat.

celkový traffic IPv6
(klikněte na graf pro další detaily)

Viz. také další grafy přenosů naší sítě.