Dnes sleva 50% na webhosting NoLimit

Jak na multihosting

Stále častěji se setkáváme s dotazy ohledně multihostingu, tj. hostování více domén v rámci jedné služby. Vysvětlíme, jak takovou věc u nás řešit.

Datum: 04.10.2010


Základní problém je, co si kdo představí pod pojmem multihosting. Někdo má na mysli více domén s různým obsahem v rámci jedné služby, někomu stačí společná administrace webhostingů v rámci jednoho rozhraní a jednoho zákaznického účtu, jiný tím má na mysli nasměrování neomezeného počtu domén do jednoho prostoru jako aliasy nebo i s různým obsahem atd.

My přímo variantu multihostingu (tj. více plnohodnotných webhostingů v jednom balíčku) nenabízíme. Máte-li však více domén (přímo svých nebo vašich zákazníků), nabízí se několik možností, jak pro ně realizovat webhosting.

Jeden webhosting s aliasy se stejným obsahem

U webhostingu je v současné době možné nastavit 1 alias zdarma, tj. další doménu nasměrovat do stejného webhostingu. Ve výchozím stavu se pak pod touto druhou doménou zobrazuje stejný obsah jako pod hlavní doménou. Aliasy fungují i pro e-mailové služby, tj. schránka info@prvni-domena je ta samá jako info@druha-domena.

Během měsíce října 2010 zprovozníme možnost objednání neomezeného počtu aliasů. Předpokládané cena je 55 Kč měsíčně bez DPH (660 Kč ročně bez DPH). Na jeden webhosting si tak můžete nasměrovat neomezený počet domén. Pokud by na to někdo moc spěchal, nechť nás kontaktuje a aktivaci neomezeného počtu aliasů zařídíme.

Jeden webhosting s aliasy s různým obsahem

Podobně jako v předchozí situaci, avšak pokud jste technicky znalejší a ovládáte přepisovací pravidla mod_rewrite v souboru htaccess, můžete si snadno pro každou doménu (alias), nasměrovanou do toho jednoho webhostingu, nastavit různý obsah. Tím v kombinaci s balíčkem neomezených aliasů docílíte multiwebu - neomezený počet domén s vlastním obsahem v rámci jednoho webhostingu.

Stále však nebude možné pro každou doménu vytvořit samostatné e-mailové schránky. Bude se jednat jen o aliasy hlavní domény. Alternativou je přesměrování e-mailů - u každé domény si můžete nastavit doménový koš, všechny e-maily na tuto doménu budou přesměrovány na zadanou e-mailovou adresu. Tím můžete vyřešit oddělení e-mailových schránek pro různé domény, ale jen pro doménu celkově (už nelze specifikovat jednotlivé schránky u jednotlivých domén).

Více webhostingů

Pokud požadujete pro každou doménu mít také oddělené e-mailové schránky, pak je potřeba pro každou doménu objednat vlastní webhosting. I tak ale budete všechny své webhostingy spravovat z jednoho rozhraní přes jeden zákaznický účet.

Přesměrování webu a e-mailů

Nezapomeňte, že u domén registrovaných u nás máte zdarma přesměrování webu a e-mailů.

  • přesměrování webu - při zadání URL adresy domény bude návštěvník přesměrován na jinou vámi nastavenou URL
  • přesměrování e-mailu - jakákoliv e-mailová zprava zaslaná na libovolnou adresu v rámci vaší domény bude přesměrován na jinou vámi určenou e-mailovou adresu

Diskuze k článku

K tomuto článku nebyl dosud vložen žádný diskuzní příspěvek, ale můžete tak učinit jako první.